Република Казахстан е единна държава с президентска форма на управление. Съгласно конституцията, държавата е демократична, светска, правна и социална, чиито най-високи ценности са животът, правата и свободите на човека.

Казахстан придоби независимост на 16 декември 1991 г. Нейната столица е град Астана, валутата е тенка, а държавният език е казахски. Руският език има статута на език на междуетническото общуване.
Президентът на Република Казахстан е държавен глава, представляващ Казахстан у нас и в чужбина, и определя основните цели на вътрешната и външната политика. Президентът е символ и гарант за единството на народа, силата на държавата, неприкосновеността на Конституцията и правата и свободите на индивида и гражданите.
Правителството има изпълнителна власт в Република Казахстан, ръководи системата на изпълнителните органи и контролира тяхната дейност. Законодателните функции се изпълняват от Парламента на Република Казахстан, който е двукамерен и се състои от Сената и Магилис.

Сенатът е съставен от депутати, които се избират на всеки шест години. Два депутата се изпращат от всяка област (административна област), всеки голям град и столицата на Република Казахстан. Петдесет депутати от Сената се назначават пряко от президента на Републиката, за да се гарантира, че всички обществени интереси и групи са адекватно представени.
Магилис се състои от сто и седем избираеми депутати, които се избират на всеки пет години. Девет от тези депутати се избират от Асамблеята на народа на Казахстан. Понастоящем в Mazhilis се намират три партии: партията "Нур Отан", Демократическата партия "Акхол" на Казахстан и Комунистическата народна партия на Казахстан.
С административно-териториалната си структура страната е разделена на 14 региона и 2 града с републиканско значение. Градовете с републиканско значение са Астана, столицата на нацията и Алмати.
Казахстан се намира в центъра на евразийския континент. Страната, която заема 2,724,900 квадратни километра, е деветият по големина в света. Казахстан има граници с Русия на север (7,591 км, най-дългата сухоземна граница в света), с Китай на изток (1,783 км), с Киргизстан (1,242 километра), Узбекистан (2,391 километра) и Туркменистан (426 км) на юг. Общата дължина на сухопътните граници на страната е 13 393 км. Казахстан също граничи с Каспийско и Аралско море. Част от първото е собственост на Казахстан, докато последният е споделен с Узбекистан. Казахстан е най-голямата страна в света без пряк достъп до световните океани.
Казахстан е земя с разнообразен терен: 44% от нея са пустини, а 14% - полупълнени. Голяма част от това е добре напоявано, обаче. През Казахстан текат 8500 реки, в които живеят 48 000 езера с различни размери. Най-големият от тях са Аралско море, Балхаш, Заисан и Алакол. Освен това 26% от територията на Казахстан е земя на степ, а още 5,5% е покрита от гори. Поради разстоянието си от океаните Казахстан има изключително континентален климат.